Ellen - és keresztáramú hőcserélő összehasonlítása
Lényeges különbség van egy ellenáramú hővisszanyerős hőcserélő, és egy hagyományos keresztáramú hőcserélő hatásfokában.
Egy keresztáramú hőcserélőben úgy történik a két légtömeg keveredése, mintha egy térben összekevernénk, vagyis a két hőmérséklet átlagát kapjuk. Ezért nem tud 50%-os hatásfoknál jobb eredmény lenni. Pedig ezt állítják...
Találmányom a légnemű anyagok esetében is megvalósíthatóvá teszi az ellenáramú hőcserélők gyártását, ahol a két közeg nem egyszerre, hanem egy hosszabb "úton", jelen esetben 10-12 méteren fokozatosan tudja egymásnak átadni a hőenergiát. Ezzel az elvvel lehet a maximális hatásfokot elérni, akár 95 %-os hatásfokot. A folyadékoknál csak ilyen ellenáramú hőcserélőket használnak, mert ott a magas fajhő miatt nem kell óriási hőcserélőket készíteni. Az én hőcserélőm sem véletlenül ilyen hatalmas. A levegő hőszigetelő anyag. 500-szor rosszabb az a képessége (fajhő), hogy betárolja a hőfelvevő, hőtároló képességét. Ezért keringetnek a radiátorokban vizet és nem levegőt:) Azért kellett 16,150-szer jobb hőátadó anyagot használnom, és 10-szer nagyobb térfogatú hőcserélőt, mint a keresztáramúak, és ekkor már tényleg csak 2 fok lesz a különbség a helységbe visszakerülő friss levegőnél.
Ilyen egyszerűen történik a hőcserélés egy hagyományos keresztáramú hőcserélőben.
Ma már nem engedhető meg, hogy ilyen rossz hatásfokú rendszerek üzemeltessünk.
Egy kísérlet, amit a saját bőrén tapasztalhat meg:
Egy géppapír szintén 0,1 mm vastag. Helyezze a tenyerére, és leheljen rá. Ugye érzi a meleget? Most tegyen még egy A4-es lapot az előzőre, és leheljen! Én itt már nem éreztem meleget:( Sajnos a keresztáramú hőcserélők hőátvezető lemezei ennél 10-szer vastagabb papírlemezekből készülnek. Az alumínium hővezetési tényezője 1615-ször jobb, mint a papíré, és mivel a vastagság is arányosan ront a helyzeten, így ezt még meg kell szorozni tízzel, ha tízszer vastagabb anyagon kell a hőenergiának átvándorolnia. Ha egy keresztáramú papír vagy műanyag anyagú hőcserélőre ráírják, hogy 80-95%-os hatásfokú, én már nem is tudom, mit írhatnék a 16150 -szer jobb hővezetésű hőcserélőmre.
Mivel egy igazságügyi szakértő megkérdőjelezte ezt a számot, leítam hogy jött ki:
Alumínium hővezetési tényezője: 210 W/mK osztva a papír hőv. tény.-vel: 0,13 W/mK és szorozva 10-zel, mivel a papír hőcserélők falvastagsága kb. 10-szer vastagabb, mint a 0,1 mm-es golyónyomott alumínium fóliám. Ebből jön ki az 16150-szer jobb hőátbocsájtás!
Ez a papír és a műanyag hőcserélőkre igaz. Ma már törekednek a gyártók az alumínium anyagú hőcserélők előállítására, de ezek is nagyságrenddel vastagabbak, vagyis ennyivel rosszabbul vezetik a hőt és az áruk többszöröse a hagyományosnak mondható papír és műanyag hőcserélőknek.
Beró Szilárd - Őrségi Manufaktúra Kft. - Bero'S® air
tel: +36-30-7050-181
9943 Kondorfa, Alvég út 65.
adószám: 32426025-2-18
Email: szilard.bero@gmail.com
Fejlesztjük termékeinket és hirdetéseinket a Microsoft Clarity használatával, hogy lássuk, hogyan használja weboldalunkat.
Webhelyünk használatával Ön beleegyezik abba, hogy mi és a Microsoft-tal gyűjthetjük és használhatjuk ezeket az adatokat. Adatvédelmi nyilatkozatunk részleteket tartalmaz.