Érdekességek a hővisszanyerős szellőztetésről:


Ez tetszeni fog: 

Egy kísérlet, amit a saját bőrén tapasztalhat meg:

Egy géppapír szintén 0,1 mm vastag. Helyezze a tenyerére, és leheljen rá. Ugye érzi a meleget? Most tegyen még egy A4-es lapot az előzőre, és leheljen! Én itt már nem éreztem meleget:( Sajnos a keresztáramú hőcserélők hőátvezető lemezei ennél 10-szer vastagabb papírlemezekből készülnek. Az alumínium hővezetési tényezője 1615-ször jobb, mint a papíré, és mivel a vastagság is arányosan ront a helyzeten, így ezt még meg kell szorozni tízzel, ha tízszer vastagabb anyagon kell a hőenergiának átvándorolnia. Ha egy keresztáramú papír vagy műanyag anyagú hőcserélőre ráírják, hogy 80-95%-os hatásfokú, én már nem is tudom, mit írhatnék a 16150 -szer jobb hővezetésű hőcserélőmre.
Mivel egy igazságügyi szakértő megkérdőjelezte ezt a számot, leítam hogy jött ki:

Alumínium hővezetési tényezője: 210 W/mK osztva a papír hőv. tény.-vel: 0,13 W/mK és szorozva 10-zel, mivel a papír hőcserélők falvastagsága kb. 10-szer vastagabb, mint a 0,1 mm-es golyónyomott alumínium fóliám. Ebből jön ki az 16150-szer jobb hőátbocsájtás!

Ez a papír és a műanyag hőcserélőkre igaz. Ma már törekednek a gyártók az alumínium anyagú hőcserélők előállítására, de ezek is nagyságrenddel vastagabbak, vagyis ennyivel rosszabbul vezetik a hőt és az áruk többszöröse a hagyományosnak mondható papír és műanyag hőcserélőknek.

Energiákról számokban:

Egy átlagos méretű családi ház folyamatos szellőztetéséhez kb. 2000 W hőenergia visszapótlása szükséges, ha a nyílászárókon keresztül szellőztetünk az Eu-s iránynormák figyelembe vételével. A gépi szellőztetéshez 2 db ventilátor szükséges, melyeknek a fogyasztása 20-40 W. Európa több országában már évek óta nem adnak építési illetve használatbavételi engedélyt, ha nincs betervezve gépi szellőztetés. Magyarországon 2021. január 1-től lépett hatályba egy olyan rendelet, ami csak hővisszanyerős szellőztető rendszer beépítésével tette volna lehetővé az energetikai normákat, de akkora volt a felháborodás az építtetők és a gépészeti tervezők körépben, hogy pár hónap múlva enyhítették ezt az előírást.


10 évvel ezelőtt, mikor az első ilyen levegő-levegő ellenáramú hővisszanyerős alumíniumlemezes hőcserélőmet elkészítettem és a lakásunk felső szintjén beüzemeltem, nem a hőenergia megtakarítás volt az egyetlen ok, bár ki ne szeretne spórolni, hanem a lakókörnyezetem komfort növelése, amit a friss, oxigéndús és optimális páratartalmú (45-55 % nedvességtartalom) levegőtől vártam. Olyan passzív negatív ion generátort építettem a csőhálózatba, amivel meg tudtam oldani a csövek, levegőszűrők, a hővisszanyerős hőcserélő csírátlanítását is. Sajnos nem annyira köztudott, hogy a negatív ionok megkötik a lebegő szennyeződéseket, a szálló port, közömbösítik a füstöt és a kellemetlen szagokat. Ezt a technológiát már 45 éve használják, és Távol-keleten szinte már eladhatatlanok azok az elektromos berendezések, amik az általuk kibocsájtott elektroszmogot nem közömbösítik ezzel a módszerrel. A negatív ionok a boldogsághormont is stimulálják. Akit részletesen is érdekel ez a méltatlanul kezelt technológia, az Guglizzon rá, és többet is megtudhat róla. Én 3-féle mérőműszerrel tudom demonstrálni a befújt levegőben mérhető negatív ion jelenlétét.



Mibe kerül:
Egy 100-150 m2-es lakás gépi szellőztetésére alkalmas levegős ellenáramú hővisszanyerős lemezes hőcserélőm (4 cm PIRhab burkolattal, és fémlemez borítással: ∼71*92*92 cm) nettó 300,000 Ft + 27% ÁFA.


Ma már csak okostelefonról vezérelt rendszereket ajánlok, de 6-8 évvel ezelőtt még a hővisszanyerős hőcserélőhöz adtam 4 db digitális hőmérőt, amit egy rozsdamentes dobozba beszereltünk. Ezzel folyamatosan nyomon lehet követni a hővisszanyerést a hőcserélő csonkjain. Ilyet egyetlen egy gyártó nem mer megtenni, mert azonnal kiderülne, hogy mennyi a tényleges hatásfoka a keresztáramú hőcserélőknek. Egy rövid magyarázatot hallgathat meg az alábbi képre kattintva: A 24 fokos lakásból kiszívott levegővel a szabadtérből beszívott 11 fokos, friss levegőt 21 fokra melegíti fel az ellenáramú hővisszanyerős hőcserélőm. Természetesen az okostelefonján is valós időben nyomon követheti a hővisszanyerési folyamatokat, mert a kiépítéstől függően 6-8 hőmérséklet szonda adatait folyamatosan láthatja az okostelefonján.


A levegős ellenáramú hővisszanyerős hőcserélőmre nyugott lelkiismerettel vállalhatok akár

élettartam garanciát is, mivel semmilyen mozgó, kopó alkatrész nincs benne.

Érdeklődni:

Beró Szilárd - Őrségi Manufaktúra Kft. - Bero'S® air

tel: +36-30-7050-181

9943 Kondorfa, Alvég út 65.

adószám: 32426025-2-18

Email: szilard.bero@gmail.com

Fejlesztjük termékeinket és hirdetéseinket a Microsoft Clarity használatával, hogy lássuk, hogyan használja weboldalunkat.
Webhelyünk használatával Ön beleegyezik abba, hogy mi és a Microsoft-tal gyűjthetjük és használhatjuk ezeket az adatokat. Adatvédelmi nyilatkozatunk részleteket tartalmaz.