Mibe kerül, ha mindent összeadunk?
Ha mindent összeadunk egy kb. 110 m2-es családi ház esetében:
- Beró-féle ellenáramú hővisszanyerős hőcserélő alumínium lemezburkolattal 4 cm-es PIR hőszigeteléssel 88*70*93 cm a burkolattal és még kiállnak a csonkok: 300,000 Ft
- 2 db K160-EC ventilátor: 2*105,000 = 210,000 Ft, de lehet olcsóbb, hagyományos ventilátort is betenni, csak az üzemeltetésnél az lesz a drágább, és hangosabb és majdnem kétszer annyit fogyasztanak!!! Én még eddig csak EC ventilátorral telepítettem.
- 2 szűrő: 60,000 Ft
- osztódobozok: 2*25,000 = 50,000 Ft
- csövek, idomok, pillangószelepek, be és elvezető szerelvények: 400,000 Ft
- By-pass szelep, visszakeverő szelep Belimo motorokkal: 120,000
- Összesen: kb. 1,140,000 Ft
A telepítésre kb. 2-3 napot kell számolni. A be és elszívó elemek összeszabályozása, a finomhangolás, a betanítás, tesztüzem még egy napot vesz igénybe. Kb. 400,000-500,000 Ft az élőmunka, de ezt mind megtakaríthatja, ha érez magában az önerős megvalósításhoz önbizalmat.
Előzetes időpont egyeztetést követően egy telefonos konzultáción, ahol elmondok minden lehetőséget, ami a gépi szellőztetés kapcsán felmerülhet. Az elképzelései alapján együtt átbeszéljük, és egy alaprajzon megrajzolom a csőhálózat nyomvonalait, a szükséges csőátmérőkkel, és a helységekbe bejuttatandó, és elszívandó légmennyiségekkel.
-elmondom, megmutatom azt az 50,000 Ft-os saját fejlesztésű eszközt, egy speciális bekötési módszerrel, amivel 85%-kal tudja a szellőztetett lakás utánfűtés költségeit csökkenteni.
-hogy milyen előfűtés lenne praktikus a fagyos levegő beszívása esetén (talajkollektorok, kút, stb.),
Saját házamban is 2016 tél óta levegő/levegő központi beltéri egységtől helyiségenként kicsatornázott hőszivattyú működik. A 9 kW-os készülék (vigyázat a gyártók a +24 fokos külső hőmérséklet esetén kinyerhető maximális teljesítményt adják meg a hirdetéseikben!!!), ami a -15-20 fokos hidegben garantáltam kb. 5 kW-ot tud leadni (mértem légáramot, hőmérsékleteket, számoltam és tényleg le tudta adni 2016/17 telén) 550,000 Ft 5 év garanciával. 4,2-es COP-je van és igényelhető rá a 22 Ft/kWó "H" tarifás villamosenergia. A szolgáltató ingyen hozza, csak a mérőhelyet kell kialakítani. A gázfűtésnél sokkal alacsonyabb költség realizálható egy ilyen légfűtésnél. A csőhálózat kiépítése 100-125-ös Sonoflex csövekkel, osztókkal, pillangószelepekkel a beszabályzáshoz és légrácsokkal kb. 400,000 Ft.
Munkadíja: klímaszerelők hőszivattyú kül és beltéri telepítése segédanyagokkal: 150,000 Ft légtechnikai szerelés szintén házilagosan kivitelezhető.
Ha ezeket a költségeket összeadjuk ma már egy levegős fűtés 1,500,000 Ft
Egy gázos fűtésnél a radiátoros fűtést el lehet felejteni, mert a kondenzációs kazán 45 fokos hőmérséklete mire a radiátorhoz ér 40 fokra hűl és ehhez már nagy felületek kellenek. Csak fal, vagy mennyezetfűtés jöhet szóba. Egy ilyen rendszer kiépítése a légfűtés többszöröse.
Energetikai számításokkal kell meghatározni az építmények hőszükségletét. A 2018 január 1-től életbe lépő hőtechnikai előírások alapján (U=0,22 W/m2K) egy átlagos családi ház téli hőntartásához 4-5 kWh hőenergiára van szükség.
Egy levegő/levegő hőszivattyú (nevezhetjük split klímának is, (ami azt jelenti, hogy kültéri és beltéri egységből álló hőszivattyú) nem csak fűteni, hanem hűteni is tud hasonló teljesítménnyel, mint fűteni. A mai központi légcsatornázható split klímakészülékek a fűtésre vannak optimalizálva, de tökéletesen ellátják a hűtési feladatot is. Tudnak ezen kívül a rajtuk átáramló levegőt szárítani is, ami téli időszakban pár óra alatt leszárítja a fregolin a ruhákat.
Én nem bántam meg, hogy a 10 évi gázfűtés (radiátoros/padló), majd a 3 éves felső szintre légcsatornázott kandalló ventilátorral segített fűtést megújítottam hőszivattyú alapú légfűtésre. Nem kell hadakozni a fát szállítókkal, hogy mérjük a tüzifát, nem kell fát behordani, hamuzni... Ha kedvünk van hozzá, azért néha be lehet gyújtani, mert annak is meg van a fillingje.
Mindezekről tudunk beszélgetni egy kb. 2 órás konzultáción és az Ön elképzelései alapján megrajzoljuk az alaprajzára a csövek nyomvonalát, átmérőjét és a helységenkénti ajánlott légszállításokat. Több költségoptimalizáló szabályzót fogok ismertetni ezeken felül. Készítek egy 60-80 tételes költségvetést, amire akár szerződni is tudunk és számítógéppel megrajzolom a végleges javaslatomat a hővisszanyerős szellőztetéshez, plusz kap egy technológiai folyamatábrát, hogy működne a Bero'S®air rendszer. Mindezért 30-35,000 Ft-ot kérek.
Aki egy picit is járatos a csőhálózatok kiépítésében, vagy volt LEGO-ja, az már ez alapján meg tudja csinálni önerősen a saját hővisszanyerős rendszerét. A beszabályozás légmennyiség mérő eszközt igényel, és ebben szívesen közreműködök, néhány praktikumot még megmutatok.
Ha nagyobb a lakás, akkor 2 hőcserélőt tervezünk be párhuzamosan (550,000 Ft/2db), de ezek a csúcstechnológiájú EC ventilátorok akár még 3 hőcserélőt is képesek üzemeltetni. A hőcserélő egy passzív eszköz. Egyszer kell megvenni, és rendszerbe állítani. Minél nagyobbak a felületek, annál jobb lesz a hővisszanyerés. A hőcserélőmbe egyedileg méretezetten kerül kb. 20-25 m2 0,1 mm-es alumínium lemezt építek be, és kb. 3 mp-ig tartózkodik benne a levegő.
A hőmérők megmutatják, milyen a tényleges hővisszanyerés...
Az árak tájékoztató jellegűek és nettóban értendők!
Beró Szilárd - Őrségi Manufaktúra Kft. - Bero'S® air
tel: +36-30-7050-181
9943 Kondorfa, Alvég út 65.
adószám: 32426025-2-18
Email: szilard.bero@gmail.com
Fejlesztjük termékeinket és hirdetéseinket a Microsoft Clarity használatával, hogy lássuk, hogyan használja weboldalunkat.
Webhelyünk használatával Ön beleegyezik abba, hogy mi és a Microsoft-tal gyűjthetjük és használhatjuk ezeket az adatokat. Adatvédelmi nyilatkozatunk részleteket tartalmaz.